Adisoft logo
Kaip padidinti internetinės svetainės krovimo greitį?

Kaip padidinti internetinės svetainės krovimo greitį?

Emilija Riliškytė 2/4/2025

Šiandieninėje skaitmeninėje erdvėje tinklapio krovimo greitis daro didelę įtaką vartotojų sprendimams bei jų elgsenai. Jūs galite turėti akį traukiančią internetinę svetainę, tačiau jei ją užkrauti užtruks amžinybę vartotojai rinksis kitą alternatyvą. Lėtą krovimo greitį gali lemti daug aspektų. Šiame straipsnyje pateiksiu 8 patarimus, kurie padės padidinti svetainės našumą ir krovimo greitį.

Bet pradėkime nuo pradžių.

Kodėl svetainės krovimo greitis svarbus?

Atlikti tyrimai rodo, kad vartotojai išlaiko dėmesį nuo 0.3 – 3sek. Jei jūsų puslapį užkrauti užtrunka ilgiau, vartotojas praras dėmesį ir greičiausiai išeis iš jūsų puslapio.

Tinklapiai kurie yra greiti, rezultate turės mažesnius atmetimo rodiklius, didesnes konversijas, aukštesnes pozicijas „Google“ rezultatuose ir, žinoma, geresnę vartotojų patirtį.

Kas lemia svetainės krovimo greitį?

Gali būti daug įvairių priežasčių, kurios lemia Jūsų svetainės lėtą krovimą. Štai vienos pagrindinės jų:

  • Intensyvus CSS ir JavaScript naudojimas.
  • Prastas serverio arba ‚hostingo‘ plano pasirinkimas
  • Dideli paveikslėlių/nuotraukų failai
  • Naršyklės saugyklos (cache) nenaudojimas
  • Integracijų perteklius
  • Paveikslėlių ir kitų puslapio šaltinių susiejimas su lėtais serveriais
  • Intensyvus vartotojų srautas
  • Senesnių kartų naršyklės

Šis sąrašas parodo, kad svetainės krovimo greitį lemia įvairiausi aspektai. Bet prieš pradedant imtis tobulinimo veiksmų, visų pirmą reikia pratestuoti pačios svetainės greitį su „Google PageSpeed Insights“

Prieš atliekant bet kokius pakeitimus svarbu žinoti dabartinę padėtį. Sekant įvairius rodiklius galėsite stebėti ir pamatuoti ar pakeitimai yra veiksmingi, kurie sprendimai veikia, o kurie ne.

Yra daug matavimo rodiklių, kuriuos galite stebėti bei sekti. Aš siūlyčiau atkreipti dėmesį į šiuos pagrindinius:

  • ‚Largest Contentful Paint‘ - matuoja puslapio įkėlimo našumą. LCP atsižvelgia į pirmąsias 2,5 puslapio krovimo sekundes.
  • ‚First Input Delay‘ – matuoja laiką nuo vartotojo pradinio veiksmo tinklalapyje iki momento, kai naršyklė pradeda apdoroti veiksmą.
  • ‚Cumulative Layout shift‘ – vertinamas puslapio vizualinis stabilumas.

Patarimai didinant svetainės krovimo greitį:

1. HTTP užklausų mažinimas.

HTTP užklausas interneto naršyklė naudoja įvairioms puslapio dalims, pvz., paveikslėliams, dizaino elementams gauti iš serverio. Sujunkite kelis failus, kad sumažintumėte serverio apkrovą ir sumažintumėte pridėtines HTTP užklausas.

Pašalinkite visus nereikalingus paveiksliukus/nuotraukas, JavaScript failus, stilių rinkinius, šriftus ir t.t. Jei jūsų naudojama turinio valdymo sistema WordPress, rekomenduojama pašalinti nereikalingas integracijas.  Kur galite pamažinkite CSS ir JavaScript failus.

2. Nuotraukų optimizavimas

Dauguma internetinių svetainių naudoja per didelius paveikslėlių/nuotraukų failus. Jei jūsų svetainės nuotraukos nėra tinkamo formato arba naudoja aukštą rezoliuciją tai tikrai sulėtins svetainės krovimo greitį.

Pavyzdžiui, tinklapio nuotraukos su 2x ar 3x rezoliucija yra pateikiamos kokybiškai aukštos raiškos ekranuose (tokiuose kaip Retina ekranai). Vartotojams naršantiems žemesnės raiškos ekranuose Jūsų tinklapio nuotraukas kraus žymiai ilgiau.

Rekomenduojama, paveikslėliams/nuotraukoms nurodyti dydžių atributus, taip naršyklė galės pasirinkti tinkamiausią paveikslėlį pagal ekrano dydį. Taip pat paveikslėlių failai neturėtų būti per dideli, idealiausias failo dydis iki 100kb.

Paveikslėlių formatas taip pat svarbus! Jei keliate logotipus, rinkitės  SVG, o visuose kituose atvejuose rekomenduočiau rinktis WebP formatą. WebP formatas pasižymi lanksčiomis failo mažinimo galimybėmis, jis idealiai tinka optimizuojant puslapių krovimo greitį.

3. Pritaikymas mobiliems

Dauguma vartotojų naršo internete pasitelkdami mobiliuosius įrenginius. Todėl svarbu pasirūpinti svetainės optimizacija būtent jiems. Vartotojai tikisi, kad naršant svetainė bus užkraunama ne ilgiau nei per 2 sekundes.

Optimizuojant svetainę mobiliems įrenginiams, svetainė automatiškai prisitaikys prie bet kokio dydžio ekrano, nesvarbu ar jungsitės iš mobiliojo telefono, ar iš planšetės.

Taip pat yra ir kitų pliusų optimizuojant svetainę mobiliems įrenginiams. Vienas iš jų –pritaikomumą mobiliems „Google“ laiko reitingavimo faktoriumi. Svetainės pritaikytos mobiliesiems užima aukštesnes pozicijas „Google“ paieškoje. Kitas pliusas, geresnė vartotojų patirtis bei, žinoma, padidėjęs svetainės našumas.

4. Tinkamo hosting‘o plano pasirinkimas

Iš pradžių gali pasirodyti, kad hosting‘as reikalingas tik tam, kad svetainė būtų matoma internete. Tačiau hosting‘o pasirinkimas lemia kitus svetainės aspektus, tokius kaip – vartotojų patirtį bei SEO rezultatus, saugumą.

Tinkamas hosting‘as užtikrina greitą duomenų perdavimą, patikimumą apkrovimo metu ir greitą svetainės krovimą.

5. Integracijų sumažinimas

Įskiepiai arba integracijos (angl. plug ins) – tai pakartotiniai funkcionalumo elementai, įprastai naudojami turinio valdymo sistemose, tokiose kaip „WordPress“.  Įskiepiai suteikia svetainei papildomų funkcijų, pavyzdžiui analitikos galimybes, palikti komentarus tinklaraščio įrašuose ir kita.

Integracijos prideda funkcionalumo, bet turi ir savų minusų. Kiekvienas įskiepis prideda papildomų CSS and JavaScript failų, kurie prideda papildomo krovimo laiko serveryje, kiekviena kartą kai yra užkraunamas internetinis puslapis.

Rekomenduočiau, patikrinti visus esamus svetainės įskiepius ir įvertinti ar kiekvienas iš jų yra reikalingas ir naudojamas Jūsų svetainėje. Ištrinkite visas nenaudojamas integracijas.

6. Naudokite svetainės kešavimą 

Kešavimas (angl. cache) – tai procesas, kuriuo metu failų versijos išsaugojamos laikinoje saugykloje – talpykloje, kuri yra pasiekiama greičiau, taip paspartinamas svetainės krovimas.

Interneto svetainės efektyvumas priklauso nuo tinkamo kešavimo. Be jo, kiekviena vartotojo užklausa (pvz., kategorijos pasirinkimas prekių sąraše) reikalauja sudėtingo proceso: serveris turi išgauti duomenis iš duomenų bazės, atlikti skaičiavimus ir grąžinti rezultatą naršyklei bei vartotojui.

Kai svetainėje vienu metu naršo daug lankytojų, nuolatinis tokių užklausų vykdymas gali smarkiai apkrauti serverį ir žymiai sulėtinti puslapio įkėlimo ir veikimo greitį. Kešavimas šią problemą sprendžia efektyviai.

Pirmojo puslapio užkrovimo metu kešavimo mechanizmas išsaugo statinę turinio kopiją arba išskaičiuotus duomenis pagal iš anksto nustatytą laiką. Tai reiškia, kad pakartotinėms to paties turinio užklausoms nereikia iš naujo vykdyti visos programinės logikos – sistema tiesiog pateikia jau paruoštą, anksčiau išsaugotą programinį kodą.

7. CDN 

CDN (angl. content delivery network) - tai optimizuotas tinklas su serveriais visame pasaulyje, kuriame talpinami Jūsų failai, didinama svetainės krovimo sparta ir mažinama svetainės serverio apkrova.

CDN suteikia galimybę serveriuose saugoti svetainės informaciją. Rekomenduojama nuotraukas, vaizdo medžiagą, CSS, JavaScript ir bet kokią kitą statinę svetainės medžiagą talpinti į CDN. Jūsų interneto svetainės lankytojams jungiantis iš užsienio kraus svetainę iš artimiausio jiems serverio (nebūtinai Lietuvos). Tai pagerina svetainės krovimo greitį, vartotojų patirtį bei SEO rodiklius.

Yra daug CDN pasirinkimų: Amazon CloudFront; Akamai; Bunny ir taip toliau. Rekomenduotume įsidiegti Cloudflare.

8. Sumažinkite peradresavimus

Nukreipimai (angl. redirects) - svetainės puslapio peradresavimas. Internetinei svetainei yra visiškai normalu turėti ‚redirectus‘, tačiau užtikrinkite, kad nukreipiamieji puslapiai nevestų į kitą nukreipiamąjį puslapį. Taip prailgėja puslapių krovimas bei nėra laikoma gera SEO praktika.

Pabaigai

Tinklapio krovimo greitis ypač svarbus norint išlaikyti vartotojus Jūsų svetainėje. Užkrovimo greitis priklauso nuo daugelio aspektų. Svarbiausiai pratestuoti svetaines greitį prieš atliekant darbus, taip galėsite sekti įvairių pakeitimų rezultatus ir progresą.

CDN instaliavimas, kešavimas, hostingo tinkamas parinkimas gali ne tik pagreitinti Jūsų svetainės našumą, bet ir suteikti jai papildomo saugumo nuo virusinių atakų, įsilaužimų.


Grįžti į tinklaraštį
Adisoft logoodoo logooctober badgesucuri badgeespo crmaward gifokredo gif

Adisoft studija

Paupio g. 50, LT-11341 Vilnius

Bendraukime

linkedin whiteLinkedInfacebook whiteFacebook
©2025. Visos teisės saugomos.
Privatumo politika